Premium Sailing Team

Kolmapäevakud 12 ja 19 august.

Vahepeal on nii palju toimetamist olnud, et pole aega saanud maha istuda ja viimaseid muljeid kirja panna. Neli päeva Pranglil Extreme Spordi suvepäevi peetud jne. Tänud Siimule Champagne Sailing loo eest. Champagne Sailingut on sel aastal küll kogu raha eest olnud.

Enivei. Tagasi asja juurde. Mõnes mõttes ongi parem siinkohal kahest kolmapäevakust korraga kirjutada, sest 12.08 sõit nädal aega hiljme vaadatuna võtab juba muigama kuigi peale sõitu oli väga keeruline mingit positiivset muljet leida.

12.08 oli üle pika aja ka mingit õhuliikumist tunda – edelatuul puhus kuskil 12-16 knotsi.

Sel korral jäi kohtunike raja valik vägagi aarusaamatuks. Selle asemel, et saata fliit nagu tavaliselt läänekaare tuulega otse Katariina kaisse (märk 2) otsustati panna esimeseks märgis Kuuli muna (märk 6). Rada oligi 6-, 2-6-,2-Fo

See tähendas praktiliselt külgtuule starti. Stardi vusserdasime ära. Sel aastal on vasaku halsiga startimine paar korda suurpäraselt õnnestunud aga nüüd kus seda eriti vaja oli otsustasime paremaga startida ja jäime alumiseks ning saime pautida alles pärast teisi.

Esimeses märgis olimegi neljandana. Krüssus läksime vasakule nurka ja see toitis ilusti ning mainitagu, et ka krüssu kiirus oli kohati 7,8-7,9 sõlme. Üleval märgis olimegi teised mõne laevapikkusega Forte taga.

Siit edasi algas aga tõeline allakäik. Mõnes mõttes põhjendamtu oli otsus märgis Gybe Set panna. Forte tegi tavalise seti ja purjetas paremale Pirita poole. Kuna me polnud seda manöövrit praktiliselt harjutanud tegime selle suhteliselt aeglaselt. Hull oli aga see, et peale manöövrit, mis oli küll nagu mainitud aeglane kuid läks ilma apsakateta, ei saanud me spinni jupp aega vedama.

Peatselt oli selge, et paremal ehk siis maa pool oli rohkem tuult. Otsustasime ka sinna minna kuid siis tabas meid täielik katastroof. Meil oli kogu maailma aeg, teised laevad piisavalt kaugel ja mingeid segavaid tegureid poleks tohtinud olla aga halss keerati 110% sinna samusesse. Kõigepealt tõmmati poom ennem korraldst lahti, mis iseenesest poleks pidanud otseselt segama aga kuidagi suutsid soodimehed uue soodi puutumata jätta aga see eest vana sooti kõvasti peale vedada – kes natuke purjetamisest jagab saab aru millest jutt käib. Tulemusena loomulikult spinn ümber staagi ja klaarimise peael kulus räigelt aega. Selle ajaga purjetas Sylvia mööda. Täiesti käsitlematu!

Ütleme nii, et kapten pole kunagi nii kõva häält teinud ja nii ebatsensuurseid väljendeid kasutanud. Klassikalises mõttes enesevalitsemisest juttu ei olnud aga manööver ei kannatanud ka muidugi mingit kriitikat. Pärast sai küll sõimamise eest vabandatud aga reageering oli selgelt liiga närviline.

Ennem alumist märki üritasime positsioone parandada aga üllatus, üllatus läks vastupidi. Spinn tuli pealttuule alla võtta. Selle manöövri sooritamiseks lastakse poomi ots kõigepealt brassi pealt lahti ja allles siis mastist alla. Kuidagi aga suutis meie kõige kogenum mastimees, kes küll vahepeal oli vöörimeheks ülendatud poomi kõigepealt mastist alla lasta. Tulemus muidugi see, et brassi lahti ei saanud, spin alla ei tulnud ja põrutasime märgist mitukümmend meetrit mööda. Selle geniaalse manöövri käigus pääses ka Charisma meist ette.

Teine krüss enam nii hästi ei läinud. Paadi hea mikrokliima oli rikutud ja see andis tunda. Ennem viimast märki pressisime Sylviast üle. Selle manöövri käigus langes kiirus viiele sõlmele ja Merion jõudis tagant jõudsalt lähemale.

Tõeline fiasco saabus viimases märgis. Olin just jõudnud mõelda, et klaverimees kes meiega kõige vähem sõitnud on pole üldse vigu teinud kui ennem ülemist märki algas tavatust suurem sekkeldamine. Selgus, et genu fall oli peli peal sõlmes ja lahti ei tulnud. Lahtisaamiseks tõmmati vaba falli ots ümber soodi peli, et niiviisi lahti tõmmata. Murphy seadus toimis selle case puhul laitmatult – loomulikult tehti ka teisele pelile sõlm sisse nii, et nüüd olid tüürpoordi pelidest kaks ühe otsaga kokkuseotud ja kasutuskõlbmatud. Kuna viimane ots oli paremal halsil kaasnes sellega ka see, et brassile peli ei jätkunud.

Olukord oli küll selline, et enam polnud mõtet käratseda ka. Merion sõitis meist pealt üle ja Sylvia oli suht lähedal.

Pikk jutt sai aga kogu sõit oli nagu vigade õpik. Palju rohkem oleks keeruline olnud tuksi keerata. Sellega on selle aasta vigade limiit kuhjaga täis ja rohkem suuri prohmakaid enam teha ei saa.

Kokkuvõttes saime 4 koha mis oli tegelikult liiga hea. Sõidu põhjal väärinuksime viimast kohta. Kahju oli Charismast, kes finisheerus teisena pikalt meie ees aga ümberarvestatult jäi viiendaks. Nende ORC väärtus kindlasti adekvaatne ei ole ja nad pole ka ainsad…

Kolmapäevak 19.08

Eelmine jutt sai pikk ja kurb nii, et nüüd on hea siia lõppu positiivne resümee teha.

19.08 puhus läänekaare tuul keskmiselt 7-8 m/s.

Krüssus sai seekord võidu merele läinud Charisma. Meie olime peale Fortet. Rada pandi lihtne 4- ja Fo. Umbes pool miili ennem märki tegime väikse lisa slaagi, sest muidu oleksime Charisma sabas märki sörkinud. Slaag toitis ja saime sealt koraliku edu. Fortele lähemale ning Charismast paar paadipikkust ette.

Edasi oli positiivne see, et allatuule ots mis meil tavaliselt on problemaatiline olnud toimis seekord ilusti ning sõitsime Forte kellel üleval märgis võis 7-8 paadipikkust või isegi rohkem edu olla kenasti kinni.

Soodid saime isegi laine pealt paar korda ilusti käima. Tundub, et Stigi kool hakkab vaikselt mõjuma.

Veel suurema võidu sai aga Paljassaare alt tulnud Charisma kes sõitis meiega vahet ka pisut vähemaks. Võit läks seekord ilusa alltuule otsa teinud Merionile. Sylvia oma imepalliga võidule ei pääsenud. Meie võitsime Fortet palliga ja olime nende ees teisel kohal.

 

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *